AÇIK ALANDA PİŞİRME KEYFİ

AYNI ANDA YÜZLER KİŞİYE YEMEK PİŞİRE BİLME  VE BUNU SADECE BİR KAÇ ODUNLA BAŞARA BİLİRSİNİZ

 OFYR sebze, garnitür ve tatlı hazırlamak için de mükemmeldir. Bir dizi aksesuar sayesinde, çok yönlü pişirme ünitesi, kullanıcıların denemeleri için tüm pişirme tekniklerini birleştirir. OFYR, genel açık hava pişirme deneyimini daha da geliştirmek için 2021’de bazı heyecan verici lansmanlar planlıyor: gerçek bir pizza fırını ve bir dökme demir güveç setinin lansmanı. 

IZGARA YAPMAKTAN
DAHA FAZLASI SAĞLIĞA DİKKAT EDEREK DAHA FAZLA ÇEŞİTLİLİK

Tabandaki OFYR, odun ateşinde, plancha tarzı bir ocaktır. Bu pişirme tekniği saflığıyla diğerlerinden ayrılır: alevlerle doğrudan temas yoktur, bu nedenle yiyecekler yanmış yağdan duman almaz. Eşsiz konik tasarım ve halkanın şekli sayesinde, her türlü et, balık, yumurta, sebze veya meyve için uygun hale getiren farklı sıcaklık bölgeleri oluşturulur. Bitkisel yağ kullanılır, artıklar ve meyve suları otomatik olarak alevlere sızar ve bu da bir bonus gösteri unsuruyla sonuçlanır. Tabağın kendisi lezzetleri almaz.

TAM BİR ŞEF MUTFAĞI
AMA DIŞ MEKAN

Aksesuar dediğimizde alüminyum tek kullanımlık tepsilerden bahsetmiyoruz. Mevcut tüm aksesuarlarla birlikte bir ünite, ocakta pişirmeyi, Brezilya ızgarası gibi churrasco’yu, geleneksel ızgarayı veya şiş kullanmayı, dökme demir güveç setinde her şeyi hazırlamayı, sedir tahtalarda yavaş pişirmeyi ve hatta gerçek fırında pişirmeyi mümkün kılar. fırın.